Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Grecja - praktyczne wskazówki

Grecja - praktyczne wskazówki

Grecja - praktyczne wskazówki

W Grecji jest stosunkowo niewielka oferta hoteli zapewniających dietę bezglutenową, jednak osoba chora na celiakię bez problemu da sobie radę wybierając hotel (od 4****) nawet bez gwarancji diety bezglutenowej, ale z bogatym menu, live cooking i/lub grillem. Na śniadaniach jest zwykle spora oferta białych serów oraz możliwość komponowania własnych sałatek (na bazie warzyw i oliwy), ale trzeba mieć własne pieczywo.
Bezglutenowe menu rzadko spotyka się również w restauracjach, jednak sposób przygotowywania potraw (grillowanie, stosowanie naturalnych przyprawach) gwarantuje dostateczny poziom bezpieczeństwa - oczywiście wskazane jest poinformowanie personelu o ostrożności w przygotowaniu dania.

Podstawowe bezglutenowe produkty spotkać można w marketach. Poza tym w małych sklepikach można nabyć lody (głównie sorbety) opisane jako bezglutenowe. Wybór wędlin bardzo ubogi, ale za to jest szeroka oferta bezpiecznych w diecie bezglutenowej serów białych. Ceny bezglutenowych (specjalistycznych) produktów w Grecji są wyższe niż w Polsce, więc warto zabrać ze sobą zapas pieczywa i ciastek najlepiej na cały pobyt. Produkty bezglutenowe powinny posiadać opis "χωρίς γλουτένη" (bezglutenowy) – warto wydrukować przed wyjazdem. W identyfikacji bezglutenowej żywności pomogą też różne znaki graficzne nawiązujące do symbolu przekreślonego kłosa.