Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Podstawowe błędy w diecie

Podstawowe błędy w diecie bezglutenowej

 

UTOŻSAMIANIE DIETY BEZGLUTENOWEJ WYŁĄCZNIE Z PRODUKTAMI ZBOŻOWYMI
W Polsce wśród wielu osób wciąż panuje błędne przekonanie, że dieta bezglutenowa ogranicza się wyłącznie do stosowania bezglutenowych produktów zbożowych typu:

  •  chleb bezglutenowy,
  •  mąka bezglutenowa,
  •  makaron bezglutenowy,
  •  pieczywo cukiernicze bezglutenowe.

Takie przekonanie wynika z utożsamiania glutenu wyłącznie z mąką (oraz produktami zbożowymi) i prawdopodobnie wiąże się z faktem, że gluten jest białkiem zawartym w zbożach takich jak: pszenica (oraz jej mniej znane odmiany), jęczmień czy też żyto, tymczasem gluten można spotkać w wielu innych produktach spożywczych.

NIEWIEDZA W ZAKRESIE TECHNOLOGICZNEGO WYKORZYSTYWANIA GLUTENU W PRODUKCJI ŻYWNOŚCI
Producenci żywności dostrzegli technologiczne właściwości glutenu - gluten wiąże tłuszcz z wodą, emulguje i stabilizuje oraz jest doskonałym nośnikiem dla aromatów i przypraw.

Stąd gluten można spotkać:

  •  w wędlinach, mielonym mięsie, paczkowanym mięsie oraz innych przetworach mięsnych,
  •  w przetworach rybnych,
  •  w produktach mlecznych takich jak: jogurty, sery oraz śmietana,
  •  w słodyczach takich jak: czekolady, cukierki, lizaki,
  •  w lodach,
  •  w sosach, ketchupach oraz majonezach,
  •  w przyprawach,
  •  w koncentratach spożywczych,
  •  w napojach i koncentratach napojów (tanie gatunki kawy rozpuszczalnej zawierają kawę zbożową),
  •  w suszonych owocach (jako środek zapobiegający sklejaniu się owoców).

PROBLEM "CZYSTOŚCI PRODUKCJI"
Nawet płatki ryżowe, które pochodzą z bezglutenowego w naturalnej postaci ryżu oraz kasza gryczana wytwarzana z bezglutenowej gryki mogą być zanieczyszczone glutenem, jeżeli są produkowane na tych samych liniach technologicznych co produkty zawierające gluten np. płatki ryżowe razem z płatkami pszennymi, a kasza gryczana z kaszą jęczmienną. Stąd w diecie bezglutenowej - w przypadku produktów przetworzonych - zaleca się stosowane wyrobów posiadających opis "(produkt) bezglutenowy".

W przypatku przetworów zbożowych (zwłaszcza mąk i kasz) wręcz zaleca się spożywanie wyłącznie produktów posiadających opis "(produkt) bezglutenowy".

PODZIAŁ DIETY BEZGLUTENOWEJ NA DIETĘ ADRESOWANĄ DO OSÓB CHORYCH NA CELIAKIĘ ORAZ NA DIETĘ DO OSÓB ZDROWYCH STOSUJĄCYCH DIETĘ BEZGLUTENOWĄ Z WYBORU
Jest jedna definicja diety bezglutenowej oraz jedna i precyzyjna definicja produktu bezglutenowego. Produkt bezglutenowy zgodnie z przepisami prawa żywnościowego nie może zawierać więcej niż 20 ppm glutenu i jest adresowany przede wszystkim do osób chorych na celiakię. Wszelkie stwierdzenia, że "to produkt bezglutenowy, ale nie dla chorych na celiakię" są nielogiczne.

Moda na dietę bezglutenową spowodowała, że po produkty bezglutenowe zaczęły sięgać osoby zdrowe, które nie mają jakichkolwiek wskazań zdrowotnych do stosowania tej diety. W przypadku osób zdrowych, stosujących dietę bezglutenową z wyboru fakt przekroczenia norm glutenu w żywności zadeklarowanej jako bezglutenowa nie powoduje jakichkolwiek niepożądanych następstw zdrowotnych. Z tego też powodu osoby te mogą bez problemu spożywać produkty deklarowane jako bezglutenowe, a które w rzeczywistości zawierają powyżej 20 ppm glutenu.

Deklarowanie produktów jako bezglutenowych, ale z zastrzeżeniem, że produkty te nie są adresowanych do osób chorych na celiakię, spotykane jest często w lokalach gastronomicznych. Tymczasem prawo żywnościowe precyzyjnie definiuje pojęcie produktu bezglutenowego i każdy produkt deklarowany jako bezglutenowy musi być bezpieczny dla osób chorych na celiakię.