Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Czy wyroby z chleba świętojańskiego są bezpieczne w diecie bezglutenowej?

Czy wyroby z chleba świętojańskiego są bezpieczne w diecie bezglutenowej?

Czy wyroby z chleba świętojańskiego są bezpieczne w diecie bezglutenowej?

Drzewo karbowe (szarańczyn strąkowy, ceratonia, karob) to występujący w regionie śródziemnomorskim oraz w Azji gatunek zimozielonego drzewa należącego do rodziny bobowatych. Owocem drzewa karbowego są ciemnobrązowe, jadalne strąki (z nasionami) zwane chlebem świętojańskim. Strąki drzewa karobowego nie zawierają glutenu, a więc są produktem bezpiecznym dla osób chorych na celiakię.

Ze strąków drzewa karobowego otrzymujemy:
  • mączkę z chleba świętojańskiego (gumę karobową) – którą wytwarza się wyłącznie z nasion.
    Mączka chleba świętojańskiego posiada jasnożółtą barwę i jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako zagęstnik i stabilizator – w produktach spożywczych często „ukrywa się” pod oznaczeniem E410.
  • proszek karobowy (karob) – który wytwarza się ze strąków pozbawionych nasion.
    Proszek karobowy posiada ciemnobrązową barwę i czekoladowy zapach, a w smaku przypomina słodzone kakao. Proszek karobowy nadaje wypiekom ciemną barwę oraz jest stosowany jako zamiennik kakao.
  • melasę karobową (miód karobowy) – którą wytwarza się ze strąków pozbawionych nasion.
    Melasa karobowa to gęsty syrop o ciemnobrązowej barwie i słodkim, czekoladowym smaku. Melasa karobowa wykorzystywana jest do wypieków jako zamiennik cukru i/lub miodu oraz jako polewa do lodów, naleśników czy też musli.
Coraz częściej w przepisach kulinarnych stosuje się zarówno proszek karobowy (karob) jak i melasę karobową. Niestety, część dostępnych na rynku proszków karobowych posiada na opakowaniu informację, że produkt zawiera gluten – tak oznaczone wyroby nie powinny być spożywane przez osoby chore na celiakię. Na rynku można również spotkać proszek karobowy opisany jako bezglutenowy.

Ciekawostki:
Wypalone i zmielone nasiona drzewa karobowego są stosowane również jako substytut kawy.
Dawniej nasion karobu (ze względu na stałą masę wynoszącą około 0,2 g) używano jako wzorzec przy ważeniu złota oraz kamieni szlachetnych - określenie karat, wywodzi się od greckiego słowa keration oznaczającego właśnie karob.