Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Czy chory na celiakię może spożywać kuskus?

Czy chory na celiakię może spożywać kuskus?

Czy chory na celiakię może spożywać kuskus?

Kuskus  to produkt spożywczy w postaci okrągłych ziaren o średnicy około 1 mm otrzymywany z pszenicy twardej (durum, zwanej również pszenicą makaronową), łączący cechy kaszy oraz makaronu (kuskus uznawany jest za kaszę, jednak bardziej przypomina makaron).

Kuskus to również nazwa tradycyjnego dania marokańskiego – kuskus serwowany z gulaszem (zwykle serwuje się go na dużym talerzu i polewa sosem z mięsem i warzywami).

Pierwotnie kuskus otrzymywano ręcznie z obłuszczonych i rozdrobnionych (w kamiennych żarnach) ziaren pszenicy durum, które spryskiwano wodą i obtaczano mąką, a następnie suszono na słońcu - tak wytwarzany kuskus przypominał kaszę. Obecnie kuskus wytwarza się z mąki pszennej z pszenicy durum (semoliny), wody oraz dodatków – tak wytwarzany kuskus zachowuje się jak drobny makaron. Ponieważ kuskus wytwarza się na bazie pszenicy jest on produktem zabronionym w diecie bezglutenowej.
 

 
Jednak na rynku można spotkać kaszę kuskus w wersji bezglutenowej, czyli adresowanej do osób chorych na celiakię. Bezglutenowy kuskus wytwarzany jest na bazie kukurydzy.