Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Egipt - praktyczne wskazówki

Egipt - praktyczne wskazówki

Egipt - praktyczne wskazówki

"Mimo wyboru hotelu z 5 gwiazdkami posiadającego w opisie informację, że gwarantuje dietę bezglutenową (informacja o serwowaniu bezglutenowego menu znajdowała się także przy wejściu do hotelowej restauracji) - diety bezglutenowej nie było w menu i nikt z personelu nie wiedział na czym w ogóle polega dieta bezglutenowa. Pierwsza próba wytłumaczenia menagerowi co to jest dieta bezglutenowa skończyła się stwierdzeniem, a wręcz zapewnieniem, że wszystko w restauracji jest bezglutenowe. Kiedy w trakcie dalszej dyskusji wypowiedź menagera zanegowano (menager twierdził między innymi, że każde pieczywo jest bezglutenowe), to wycofywał się ze swojego wcześniejszego potwierdzenia bezglutenowości potraw i zaprowadził nas do stolika z dziecięcym menu, gdzie był ryż oraz kawałki gotowanego kurczaka. Na szczęście w restauracji było stanowisko, gdzie kucharz na bieżąco grillował wskazane przez gości mięso, ryby lub owoce morza, była także możliwość samodzielnego przygotowania sałatki na bazie pojedynczych składników, była bogata oferta nabiału, wiele warzyw i owoców, a więc można było samodzielnie skomponować bezglutenowe posiłki."

Z zapewnienim diety bezglutenowej w hotelu może być różnie (nawet w hotelu deklarującym bezglutenowe menu), dlatego warto wybrać sprawdzony hotel (zachęcamy do zasięgnięcia opinii u chorych na celiakię, ktorzy wcześniej korzystali z oferty hotelu) lub wybrać hotel, który posiada w restauracji bogate menu oraz grill lub live cooking i nastawić się na samodzielne komponowanie bezglutenowych posiłków na bazie dostępnych, bezglutenowych składników (nabiału, warzyw oraz owoców). Podstawowe bezglutenowe produkty - a zwłaszcza pieczywo - zalecamy zabrać ze sobą z Polski.

Nie udało nam się spotkać żywności bezglutenowej (chleba, ciastek, makaronu czy też mąki) w sklepach - nawet w dużym supermarkecie.

Produkty bezglutenowe powinny posiadać opis "خال من الغلوتين"(bezglutenowy).