Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Czy kupować wypieki deklarowane jako bezglutenowe na targowiskach?

Czy kupować wypieki deklarowane jako bezglutenowe na targowiskach?

Czy kupować wypieki deklarowane jako bezglutenowe na targowiskach?

Bardzo często na stałych oraz okazjonalnych targowiskach - zwłaszcza na targowiskach z ekologiczną lub tzw. „zdrową” żywnością można spotkać "bezglutenowe" wypieki. Niestety, wśród tak oznaczonych produktów możemy spotkać zarówno:
- wypieki bezpieczne w diecie bezglutenowej, czyli wypieki przygotowane przez osoby, które znają zasady diety bezglutenowej (często same chorują na celiakię) i do wypieków stosują wyłącznie bezglutenowe składniki,
- wypieki, które nie powinny być oznaczone jako bezglutenowe, gdyż do ich przygotowania zostały wykorzystane składniki, które zawierają gluten, a osoby oferujące produkty do sprzedaży nie znają zasad prawidłowego stosowania diety bezglutenowej,
- wypieki deklarowane jako bezglutenowe, które są serwowane (bez opakowania) razem z wypiekami zawierającymi gluten.

Powyższa sytuacja powoduje, że do oferowanych na targach wypieków deklarowanych jako "bezglutenowe" powinno się podchodzić zdecydowanie z ograniczonym zaufaniem.

Osobom dokonującym zakupów bezglutenowych wypieków na targowiskach zalecamy kupowanie wypieków wyłącznie u "sprawdzonych” sprzedawców, którzy znają zasady przygotowywania bezglutenowych wypieków oraz oferują wyłącznie bezglutenowe wypieki.

W przypadku braku „sprawdzonych” sprzedawców zalecamy upewnienie się (o ile jest to możliwe), czy twórca wypieku zna zasady prawidłowego przygotowania bezglutenowych wypieków. Niestety, nadal bardzo często – już po kilku pytaniach - okazuje się, że deklarowane jako bezglutenowe ciasto nie powinno być spożywane przez osoby chore na celiakię, gdyż wypiek przygotowano na bazie mąk, które mogą zawierać gluten lub do ciasta dodano inny składnik zawierający gluten (np. zawierającą gluten dekorację), albo w tym samym pomieszczeniu przygotowuje się ciasta „bezglutenowe” i ciasta na bazie glutenowych mąk.