Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Leczenie celiakii

Leczenie celiakii

 

Jedynym sposobem leczenia celiakii jest rygorystyczne przestrzeganie diety bezglutenowej przez całe życie. Poprawne stosowanie diety bezglutenowej zapewnia dobry stan zdrowia (zarówno fizyczny jak i psychiczny) oraz powoduje:

  •  ustąpienie objawów klinicznych celiakii,
  •  cofnięcie zmian, które zaszły w jelicie cienkim (odbudowę kosmków jelitowych).

U osób z dopiero co zdiagnozowaną celiakią poprawa kliniczna następuje zwykle po kilku tygodniach stosowania diety bezglutenowej, jednak poprawa histopatologiczna (odbudowanie kosmków jelitowych) może nastąpić nawet w okresie do 2 lat od momentu diagnozy i wprowadzenia diety.

W początkowym okresie leczenia dietetycznego należy zwrócić szczególną uwagę na niedobory związane z wcześniejszym upośledzonym wchłanianiem składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Ponadto osoby, u których objawem celiakii były silne zaburzenia wchłaniania (np. w postaci biegunek) mogą wymagać w początkowym okresie leczenia dodatkowego stosowania diety lekkostrawnej oraz niskolaktozowej (lub nawet bezlaktozowej).

W wyjątkowych przypadkach, kiedy stosowanie diety bezglutenowej jest nieskuteczne, chory (oprócz leczenia dietetycznego) otrzymuje glikokortykosteroidy lub środki immunosupresyjne (leki, które hamują lub zapobiegają aktywności układu immunologicznego).

Należy również wspomnieć, że od wielu lat prowadzone są badania nad alternatywnymi metodami leczenia celiakii z wykorzystaniem różnych środków farmakologicznych, np. leki cofające zmiany zachodzące w jelicie po spożyciu glutenu, leki powodujące rozpad (destrukcję) glutenu podczas trawienia, leki blokujące (uniemożliwiające) trawienie glutenu i inne. Na dzień dzisiejszy metody te są jednak w fazie projektów lub badań naukowych. Osoby chore na celiakię powinny zatem unikać wszelkich oferowanych w Polsce (głównie w serwisach aukcyjnych) zagranicznych leków i suplementów diety, które – zdaniem sprzedawcy – umożliwią chorym na celiakię prawidłowe trawienie pokarmów zawierających gluten. Również „cudowne” alternatywne metody „skutecznego wyleczenia z celiakii” oferowane przez niektóre prywatne instytuty są zwyczajnym oszustwem.