Niestety, na dzień dzisiejszy osoby chore na celiakię nie mogą liczyć na jakiekolwiek obligatoryjne wsparcie finansowe czy też materialne ze strony państwa.
ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Rodzice chorych na celiakię dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia mogą ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności, a po uzyskaniu orzeczenia mogą złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, który częściowo refunduje wysokie koszty diety bezglutenowej. Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem pieniężnym, które przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Obecnie zasiłek pielęgnacyjny wynosi 1971,00 zł*). Przyznane orzeczenie o niepełnosprawności otwiera również drogę do korzystania z uprawnień przysługujących osobom niepełnoprawnym (rodzicom dziecka niepełnosprawnego). Wytyczne w zakresie orzekania o niepełnosprawności absolutnie nie gwarantują jednak chorym na celiakię przyznania orzeczenia o niepełnosprawności. Warto jednak spróbować i w przypadku niepowodzenia odwołać się do decyzji do wyższej instancji (nawet do sądu). Szczegółowe informacje oraz druki można uzyskać w powiatowych zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności.
ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Dzieci po 16 roku życia oraz osoby dorosłe chore na celiakię mogą ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Przyznawane chorym na celiakię orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie pozwala na otrzymywanie zasiłku pielęgnacyjnego, ale otwiera drogę do korzystania z uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Również w tym przypadku wytyczne w zakresie orzekania o niepełnosprawności nie gwarantują chorym na celiakię przyznania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, warto jednak spróbować i w przypadku niepowodzenia odwołać się. Szczegółowe informacje oraz druki można uzyskać w powiatowych zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności.
ULGI I UPRAWNIENIA
Ważniejsze ulgi i uprawnienia przysługujące osobom niepełnosprawnym, z których mogą skorzystać osoby chore na celiakie posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (orzeczenie o niepełnosprawności):
Możliwość dofinansowania udziału w specjalnych turnusach rehabilitacyjnych gwarantujących dietę bezglutenową. Niestety, liczba organizowanych turnusów maleje, gdyż coraz mniej osób chorych na celiakię uzyskuje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (orzeczenie o niepełnosprawności).
Ulgowe przejazdy (zniżka w wysokości 78%) przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych - zgodnie z zasadami ogólnymi. Ulga dotyczy wyłącznie przejazdów z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, itp. - i z powrotem. Ponadto niektóre miasta podobną ulgę lub nawet darmowe przejazdy wprowadziły dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży dzieci na przejazdy komunikacją miejską.
Stypendium dla niepełnosprawnych studentów - szczegółowe informacje w tym zakresie najlepiej uzyskiwać bezpośrednio na uczelni.
Bilety ulgowe do muzeów państwowych.
Osoby chore na celiakię zaliczone do grona osób niepełnosprawnych mogą też korzystać z wielu innych ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym, między innymi związanych zatrudnieniem osób niepełnosprawnych oraz z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne.
Szczegółowe informacje dotyczące:
zasad ubiegania się o niepełnosprawność (stopień niepełnosprawności)
ulg i uprawnień przysługującym osobom posiadającym orzeczenie