Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Zakupy żywności bezglutenowej

Wskazówki dotyczące zakupów żywności bezglutenowej

 

Osobom chorym na celiakię zaleca się kupowanie produktów w szczelnych opakowaniach jednostkowych. Ponadto przy dokonywaniu zakupów bezglutenowej żywności należy zawsze kierować się informacjami znajdującymi się na opakowaniu produktu, a nie opinią sprzedawcy lub oznaczeniem regału. Osobom chorym na celiakię odradza się zakupów (mimo częstych sugestii ze strony sprzedawców) sprzedawanego luzem pieczywa, którego nazwa sugeruje, że może być on bezglutenowy, np. chleb gryczany, chleb kukurydziany, gdyż produkt taki nie dosyć, że mógł być zanieczyszczony glutenem podczas przechowywania i transportu, to dodatkowo często w swoim składzie zawiera dodatek mąki pszennej lub inne niedozwolone składniki.

SIECI HANDLOWE
Obecnie w każdej większej sieci handlowej można w ciągłej sprzedaży nabyć podstawowe bezglutenowe produkty spożywcze (Biedronka, Lidl, Rossmann, Netto, Carrefour, Kaufland, E.Leclerc, Spar). Część sieci handlowych oferuje również bezglutenowe produkty, sprzedawane pod własną marką (Lidl, Biedronka, Rossmann, Spar, Aldi, E.Leclerc, Kaufland). Niestety pracownicy sklepów najczęściej nie mają odpowiedniej wiedzy na temat diety bezglutenowej, stąd często mieszają produkty bezglutenowe z glutenowymi, co utrudnia ich lokalizację na półkach sklepowych.

SKLEPY SPECJALISTYCZNE
Najszersza oferta bezglutenowych produktów dostępna jest w sklepach specjalistycznych z bezglutenową żywnością lub na stoiskach specjalistycznych z żywnością bezglutenową oraz w sklepach oferujących produkty dietetyczne. Niestety, dostatnio zaopatrzonych w żywność bezglutenową sklepów nie ma zbyt wiele.

SKLEPY INTERNETOWE
Bezglutenowe produkty można także zakupić za pośrednictwem Internetu: bezpośrednio u producentów lub w sklepach internetowych.
Link do strony z ofertą sklepów internetowych.

Zdarza się, że osoby chore na celiakię (oraz rodzice dzieci chorych na celiakię), najczęściej z wygody kupują bezglutenowe produkty w jednym sklepie, przez co ich dieta jest bardzo uboga i monotonna. Z kolei chory, który pragnie spożywać produkty od różnych producentów dokonując bezglutenowych zakupów musi zwykle odwiedzić wiele sklepów, zanim zakupi wszystkie pożądane produkty.