Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Celiakię „Przekreślony Kłos"
KRS: 0000345184
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Adres do korespondencji
85-950 Bydgoszcz 1
skrytka pocztowa nr 76

Śledź nas

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

 

Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną i – jak sama nazwa wskazuje – polega na wyłączeniu z pożywienia pokarmów zawierających gluten.

Zgodnie z obowiązującymi definicjami żywności bezglutenowej osoba będąca na diecie bezglutenowej powinna ze swojego jadłospisu usunąć wszystkie pokarmy zawierające pszenicę, żyto, jęczmień i owies*).

Poza wykluczeniem z pożywienia glutenu osoby chore na celiakię podlegają tym samym zasadom żywienia, co osoby zdrowe. Zatem dieta osoby chorej na celiakię powinna być odpowiednio zbilansowana i spełniać wszystkie zasady racjonalnego żywienia, czyli dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin oraz makro i mikroelementów.

Ponadto spoglądając na problem diety bezglutenowej z punktu widzenia jej akceptacji, należy podkreślić, iż posiłki osób będących na diecie bezglutenowej nie powinny odbiegać od posiłków osób zdrowych. Zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży chorych na celiakię, które pragną spożywać te same produkty i potrawy co ich zdrowi rówieśnicy, a więc pizzę, zapiekanki, hamburgery, gofry, rurki z kremem, pączki, drożdżówki itp. i mogą je spożywać, tylko że w bezglutenowej wersji.

Więcej informacji o diecie bezglutenowej znajdziesz na kolejnych stronach naszego poradnika:

*) Kwestią dyskusyjną pozostaje zaliczanie (lub nie) owsa do produktów bezglutenowych. Naukowo obecność glutenu potwierdzono w zbożach pszenicy, żyta i jęczmienia, a większość osób z nietolerancją glutenu może włączyć owies do swojej diety nie powodując negatywnych skutków dla zdrowia. Niestety nie wszystkie osoby wymagające stosowania diety bezglutenowej tolerują owies, dlatego owies adresowany dla osób nietolerujących glutenu musi spełniać normy dla produktu bezglutenowego, czyli zawartość glutenu w takim owsie nie może przekraczać 20 mg/kg. Powszechnie dostępny owies nieoznaczony jako bezglutenowy oraz produkty wytworzone na jego bazie są niedozwolone w diecie bezglutenowej.